Blog
Big Time Rush
2013.01.24 18:31Big Time Rush
Képek?:::::))
ház
2013.01.24 18:29Közös tulajdon megszüntetése
Olvasónk özvegy édesapja tavaly hunyt el váratlanul, végrendeletet nem hagyott maga után, így a hagyatékot ketten örökölték meg testvérével együtt. Levelében tanácsomat is kérte, hogy az elmondottak alapján milyen lehetőségei vannak a közös tulajdon megszüntetésére.
A hagyaték részét képezte ugyanis egy vidéki családi ház, melyben édesapjuk lakott haláláig, és azóta is üresen áll, mert sem levélírónk, sem pedig testvére nem kíván az ingatlanba beköltözni. A ház állaga folyamatosan romlik, oly mértékben, hogy néhány helyen be is ázik. Testvérével, akivel soha sem volt jó kapcsolata, megpróbált megegyezni az ingatlan eladásáról, azonban a testvére ettől mereven elzárkózott. Sőt, még az ingatlan fenntartásával járó minimális költségekhez sem hajlandó hozzájárulni. Ilyen esetben mit lehet tenni, hogyan tudná az ingatlant a testvére hozzájárulása nélkül eladni, mielőtt az teljesen tönkremenne?
Törvényi segítség
Az elmondottak alapján megállapítható, hogy olvasónk és testvére között az ingatlanra vonatkozóan közös tulajdon keletkezett, amelynek a megszüntetési módjait a törvény részletesen szabályozza.
A jogszabály szerint a közös tulajdon megszüntetésének két módja lehetséges, az első a természetbeni megosztás. Erre csak akkor kerülhet sor, ha a dolog fizikai és jogi értelemben megosztható. A közös tulajdon természetbeni megosztásának három akadálya lehetséges:
- fizikailag nem lehetséges a megosztás,
- jelentékeny értékcsökkenéssel járna,
- gátolná a rendeltetésszerű használatot.
Ha a közös tulajdon természetbeni megosztással nem szüntethető meg a tulajdonközösséget értékesítés útján kell megszüntetni. Ebben az esetben arra kell törekedni, hogy az egyik tulajdonostárs a másik tulajdoni hányadát ellenérték fejében megszerezze, megváltsa. A fő szabály szerint a közös tulajdon megváltás útján történő megszüntetéséhez a tulajdonjogot megszerző tulajdonostárs beleegyezése szükséges.
E szabály alól van egy kivétel, ha a közös tulajdonban álló olyan házról, ingatlanról van szó, amelyben az egyik tulajdonostárs bent lakik. A bentlakót a magához váltásra beleegyezése nélkül is lehet kötelezni, feltéve, hogy ez nem sérti a méltányos érdekét.
A bentlakó tulajdonostárs érdeke általában azt kívánja, hogy a lakhatása biztosított legyen, a másik tulajdonostársnak meg az áll érdekében, hogy megfelelő ellenérték fejében szűnjék meg a tulajdonközösség.
A megváltási ár megállapításánál, még ha a másik tulajdonos az ingatlanban lakik is, az ingatlan forgalmi értékékét kell figyelembe venni. Az ingatlan forgalmi értéke természetesen nem azonos a ház vagy lakás műszaki értékével, annál több, illetve kevesebb is lehet.
Ha senkinek sem kell
Amennyiben egyik tulajdonostárs sem kívánja az ingatlan magához váltani, úgy ebben az esetben egyetlen lehetséges megoldás van a közös tulajdon megszüntetésére, mégpedig a közös értékesítés, amely lehetséges oly módon is, hogy a tulajdonostársak közösen próbálják a kölcsönösen megállapított vételárért az ingatlant értékesíteni. Amennyiben ez nem lehetséges az erre irányuló per esetén a bíróság elrendelheti az ingatlant árverés útján történő értékesítését is.
Olvasónk konkrét kérdésére tehát azt tudom válaszolni, hogy elsősorban próbáljanak megegyezni az értékesítésben, amennyiben egyiküknek sincs szüksége az ingatlanra. Ha erre bármely oknál fogva nem kerülhet sor, úgy bármelyik fél kérheti a bíróságtól a közös tulajdon megszüntetését a forgalmi érték előzetes megállapítása után árverés útján.
Miután az erre vonatkozó bírósági eljárás illetéke az ingatlan értékéhez igazodik, és ha vita van a felek között az eladási ár meghatározásában, akkor ingatlanforgalmi szakértő kirendelése szükséges, a költségek igen jelentősek lehetnek, ezért javasolt mindenképpen a közös megegyezés, mind a forgalmi érték, mind pedig a közös tulajdon megszüntetésének módját illetőleg
Nem jó egyedül
2013.01.24 18:28Nem jó egyedül
Mi szól az élettársi kapcsolat mellett és ellen? Megilleti az élettársat is a haszonélvezet? Hogyan hozzunk jó döntést a kényes helyzetben?
„Özvegyasszony vagyok, Budapesten élek. A gyerekeim már mind felnőttek és külön családot alapítottak. A férjem halála után egy 2 szobás, belvárosi, összkomfortos lakásban maradtam egyedül. Saját nyugdíjjal is rendelkezem, de a férjem halála után özvegyi nyugdíjat is kapok.
A szomszédban él egy velem hasonló korú özvegyember, szintén egyedül. Együtt szoktunk vásárolni, és nagyon kedvesen segít a megvásárolt dolgok hazacipelésében. Neki nincsenek gyerekei, a felesége is régen meghalt, így nagyon hosszú ideje egyedül van. Egy háromszobás, nagy lakásban él, amely azonban nem az ő tulajdona, ő csak a haszonélvezeti joga alapján lakhat a lakásban. Nemrég óvatosan felvetette, mi lenne, ha mi ketten összeköltöznénk, ecsetelte, hogy mennyivel jobban járnánk együtt, eladhatnánk az én lakásomat, és az ő lakásában laknánk ketten, egy rezsit fizetve. Tudnánk törődni egymással, szükség esetén ápolnánk, gondoznánk egymást, miután mindketten rájöttünk már, hogy nem jó egyedül.
A kérdésem az lenne, hogy mi lesz az özvegyi nyugdíjammal, ha összeköltözünk? És ha netalán előbb halna meg, engem kitehetnek-e a lakásból, vagy bizonyos idő elteltével én is ott maradhatok, mint élettárs? Vagy inkább ne csak összeköltözzünk, hanem házasodjunk is össze?”
Ki az élettárs?
Fontos megismerkedni az élettárs jogi fogalmával, illetőleg az élettárs és a házastárs helyzetének jogszabályozásbeli különbségével.
Az élettárs jogi megfogalmazása a törvény szerint a következő: az élettárs két, házasságkötés nélkül közös háztartásban, érzelmi és gazdasági közösségben együtt élő személy.
Ám a társadalom túlnyomó többsége is, és ehhez igazodóan a jogszabályok is, a házasságot tekintik a társadalom alapkövének, de nem alapkövetelménynek.
Ebből fakad a jogi szabályozásbeli különbségtétel is. Az élettársaknak a vonatkozó jogi szabályozás szerint a vagyoni viszonyuk rendezése során alapelv az, hogy „az élettársak együttélésük alatt a szerzésben való közreműködésük arányában szereznek közös tulajdont”.
Tehát amíg a házastársaknál a törvényi vélelem az, hogy a házasság alatt szerzett minden vagyontárgy közösnek minősül még akkor is, ha az egyik házastárs nem dolgozik, illetőleg semmilyen vagyonnal nem rendelkezik, ennek megfelelően nem is járult hozzá a vagyonszerzéshez. Ez a vélelem az élettársaknál azonban nem áll fent, itt kizárólag a hozzájárulás mértékét kell figyelembe venni, és adott esetben bizonyítani.
Különbség az öröklésben
A további különbség a házastársak, illetőleg az élettársak közötti kapcsolat esetén az öröklésnél mutatkozik. Amíg a házastárs leszármazó híján megörökli az örökhagyó vagyonát, addig ez a szabály az élettársakra nem vonatkozik. Az élettárs ugyanis nem törvényes örököse az elhunytnak, őt örökössé tenni kizárólag végrendelet alapján lehet, tehát csak akkor lesz örökös, ha az örökhagyó akár szóbeli, akár írásbeli végrendeletében őt jelöli meg örökösként.
Szabályok
2013.01.22 17:13Szomszédjogok szabályai
Mit tehetünk, ha a szomszéd szokásai vagy a szórakozóhely keltette lárma zavarja az éjszakai nyugalmat? Van törvényes lehetőség, hogy megvédjük a békés környezetet?
„Hatlakásos társasházban lakunk. Lakásunk az első emeleten van, amelyhez egy kis erkély is tartozik. Szeretünk a férjemmel kiülni az erkélyre, ahol élvezzük a csendet és a nyugalmat. A felettünk lakó idős hölgy sajnos az utóbbi időben elkezdte az erkélyéről etetni a galambokat. Mi is nagyon szeretjük az állatokat, sőt a kertben felállítottunk egy madáretetőt is. Az erkélyről való etetés miatt a galambok olyan nagy tömegben szoktak megjelenni, hogy az már számunkra rendkívül zavaró. Ugyanis tele van az erkélyünk madártollal és piszokkal. A zavaró hatásokon kívül a férjem azt is olvasta, hogy a galambok fertőző betegségeket okozhatnak. Többször szóltunk a szomszéd asszonynak, és kértük, hogy ne az erkélyről, hanem távolabbról etesse őket, ahol nem zavarnak. Sajnos kérésünk nem talált meghallgatásra. Végül szóltunk a közös képviselőnek, aki írt is egy levelet az etetés miatt a szomszédasszonynak, miután kiderült, hogy a házban többen is szóvá tették, Ennek sem volt hatása. A kérdésem az, hogy mit lehetne tenni, hogy ez a számunkra rendkívül zavaró áldatlan állapot megszűnjön?”
Még egy hasonló témájú levelet kaptam, amelyben a panaszos azt sérelmezi, hogy a lakásuk alatt egy kocsma működik, amely egész éjjel nyitva van. A vendégek rendkívül zajosan viselkednek, amellyel az éjszakai pihenésében zavarják. Többször kérte az üzemeltetőt a csendrendelet betartására, de sajnos eredménytelenül.
Nehéz együttélés
Sajnos rendkívül gyakori a többlakásos társasházakban, illetve épületekben a szomszédok zavaró magatartása.
A Ptk. szerint „a tulajdonos a dolog használata során köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen szomszédjait szükségtelenül zavarná, vagy amelyek jogaik gyakorlását veszélyeztetné.” Ezt a rendelkezést nevezik a szomszédjog általános szabályának. A szabályozás azonban nemcsak a szomszédok, hanem „mások szükségtelen zavarásától való tartózkodást, illetőleg más jogainak veszélyeztetésétől való tartózkodást” írja elő. Tehát a törvény lényegében a tulajdonjog gyakorlására vonatkozó általános magatartási szabályt tartalmaz.
A szomszédjogok megsértésének legtipikusabb formája a zaj okozása. A dolog használata során a tulajdonos nem okozhat olyan zajhatást, amely másokat szükségtelenül zavar. Ebben a körben hozott a Legfelsőbb Bíróság egy íránymutató ítéletet, nevezetesen „a vendéglátó-ipari egységek, szórakozóhelyek, általában a városi élettel összefüggő üzembentartási lehetőségek, az üzemben tartáshoz fűzödő egyébként indokolt érdek nem adhat alapot arra, hogy ez a tevékenység a lakosság életfeltételeit, amelyek, közé tartozik a megfelelő éjszakai nyugalom biztosítása is, károsan befolyásolja. Ha a zavarás más módon nem szüntethető meg (pl. hangszigeteléssel), nem kizárt az éjszakai nyitva tartástól való eltiltás sem”.
Egy ehhez hasonló ügyem volt régebben ugyancsak egy társasházban. Az egyik lakó rendszertelen időszakokban folytatott énekképzést, illetőleg énekórákat adott. A panaszra az énektanár arra hivatkozott, hogy ő az énekórákból tartja el magát, és így tevékenységét szükséges folytatni. Az ügyből per lett, melynek során a bíróság úgy döntött, hogy a panaszosok jogsérelmének megszüntetése elérhető azáltal, hogy a sérelmes helyzetet előidéző tevékenységét az énektanár csak munkanapon és naponta 2 órán keresztül végezheti. A bíróság megítélése szerint az ilyen módon szabályozott (korlátozott) tevékenység már nem járhat olyan eredménnyel, amely a panaszosok terhére birtokháborítást okozna.
Piszkos állatok
Visszakanyarodva az állatok etetésével kapcsolatos kérdésre, senkit sem lehet kötelezni, hogy ez etetésükkel járó piszkot elviselje, ha az őt zavarja.
Ki parkoljon? És hova?
2013.01.22 17:11Ki parkoljon az udvarban?
Ahol többen együtt élnek, mindig adódnak nézeteltérések. És olyan helyzetek is előfordulhatnak, mikor jogszabály híján a kompromisszum hozhat csak békés megegyezést. Például ilyen eset a társasház udvarán való parkolás.
„Unokámmal egy budai belvárosi 12 lakásos társasházban élünk. A társasháznak egy viszonylag nagyméretű udvara van, ahová gépkocsival be lehet állni. Több tulajdonostársunknak is van gépkocsija, de az udvarra csak 7 autó fér be. Mozgáskorlátozott vagyok, az unokám szokott autóval vinni orvosi kezelésekre. Az autónkat kb. 1 éve vásároltunk használtan, de mi már nem tudtunk az udvarra beállni, mert az összes parkolóhely foglalt volt. Kb. 2 hónappal ezelőtt, miután kénytelenek vagyunk az utcán parkolni, legnagyobb döbbenetünkre a nem nagy értékű gépkocsinkat ellopták. A biztosítótól kapott kevéske pénzt kipótoltuk, nagy nehezen vásároltunk ismét egy használt gépkocsit. Az eset kapcsán kértük a többi autós tulajdonostársat, hogy keressünk megoldást arra, hogy rajtuk kívül más is, azaz mi is be tudjunk a viszonylag védett udvarra parkolni, nehogy még egyszer ellopják a gépkocsinkat, melyet már nem tudnánk ismét pótolni.
Miután felvetésünkre semmiféle választ nem kaptunk, az ez évi rendes májusi közgyűlésen felvetettem, hogy valamilyen módon találjunk megoldást a parkolási problémára. A közös képviselő közölte velünk, hogy miután ez a kérdés nem szerepelt a közgyűlési meghívóban, így azt a közgyűlés nem tudja megvitatni, erre majd csak a későbbiek során, egy másik közgyűlésen kerülhet sor. Valóban így is történ:t a közgyűlés nem tárgyalta meg a javaslatunkat, sőt a gépkocsival rendelkező tulajdonosok azt is hozzátették, hogy ők már több éven keresztül az udvaron parkolnak, így szerzett joguk van az udvarba történő beállásra.
Mit tehetünk annak érdekében, hogy mi is, mint a többi tulajdonostárs, tudjunk parkolni az udvaron?”
Mivel a levélíró egy társasházban lakik, így a kérdés megválaszolásához a társasházi törvényben és a polgári törvénykönyvben foglaltakat kell figyelembe venni.
Ezek szerint az udvar a társasházi tulajdonostársak közös osztatlan tulajdonában áll, melynek használatára mindegyik tulajdonostárs jogosult. Amennyiben az Alapító Okirat, és ha van, a Szervezeti és Működési Szabályzat eltérően nem rendelkezik, az ön által említett, úgynevezett szerzett jogokról nem beszélhetünk. Az megint más kérdés, hogy kialakult egy helyzet, egy parkolási rend, amelyet valamilyen módon a tulajdonostársak eddig elfogadtak. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy ezen ne lehetne változtatni.
Kell egy közgyűlés
Jogszabályi előírások hiányában, amelyek a parkolási rendet, illetőleg a közös tulajdonban lévő udvar jelenlegi használatát szabályozná, csak a más társasházaknál alkalmazott megoldási módok javasolhatók, melyekhez természetesen egy szabályszerűen hozott közgyűlési határozat szükséges
Zavaró szomszédok
2013.01.22 17:09Zavaró szomszédok: mi a megoldás?
Rossz szomszédság török átok – szól a mondás, melynek igazságára szinte mindenki tud egy remek példát, különösen, aki társasházban él. Milyen lehetőségeink vannak a zavaró szomszédokkal szemben?
Felkeresett az alatta lévő tulajdonos, és elpanaszolta, hogy miután az erkélye pont a klímaberendezés alatt van, nagyon zavarja annak zajos működése, továbbá, hogy a kondenzvíz az erkélyére csöpög.
Sajnos a lakás tulajdonosával nem sikerült beszélnünk, mert külföldön tartózkodik, és a lakást bérbe adta. A bérlőnek hiába szóltunk, hogy a klímaberendezés zajos, és hogy a kondenzvíz az alatta lévő erkélyre csurog. Közölte, hogy melege van, és egyébként is, ő már így vette bérbe az ingatlant.
A kérdésem az, hogy lehet-e az utcai homlokzatra ilyen berendezéseket a többi tulajdonostárs megkérdezése nélkül felszerelni, főleg akkor, ha annak működése zavaró is.”
Kié a homlokzat?
A levelében feltett kérdést ketté kell bontani; az egyik részkérdés az, hogy a műholdas antennát és a klímát lehet-e a társasház homlokzatára a lakók, illetőleg az önkormányzat engedélye nélkül felszerelni, a másik pedig az, hogy ha igen, mit lehet tenni, ha valakit zavar a klímaberendezés működése.
Az első kérdésre visszatérve az a véleményem, hogy miután a ház homlokzata a tulajdonostársak közös tulajdonában van, így a homlokzatra való kihelyezéshez a tulajdonostársak hozzájárulása szükséges; ez beszerezhető az évi rendes vagy kifejezetten az erre a célra összehívott rendkívüli közgyűlésen is.
Ha az alapító okirat engedi, akkor írásbeli szavazással is beszerezhető a tulajdonostársak hozzájáruló nyilatkozata. Mielőtt azonban a tulajdonostársak hozzájáruló nyilatkozatát beszerezné, azt javasolnám, előbb tájékozódjon a kerületi önkormányzat építési osztályán, hogy a városrendezési szabályzatuk megengedi-e a homlokzatra ilyen berendezések telepítését vagy sem.
Antonie de Saint-Exupéry
2013.01.22 17:07Ugatnak, vonyítanak egész nap
„Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél” (Antoine de Saint-Exupéry)
Nemrégiben az alattunk lévő lakást eladták, az új tulajdonos egy fiatal hölgy lett. Feljött hozzánk, bemutatkozott, szívélyesen elbeszélgettünk vele. Elmondta, hogy egyedül van, sokat dolgozik, keveset van otthon. Később legnagyobb megdöbbenésünkre 3 kiskutyát sétáltatott a ház előtt, amelyek nagyon aranyosak voltak, mi is megszerettük őket. Ám a bezárt kutyák egész nap, míg meg nem jön a gazdájuk, olyan hangosan ugatnak, vonyítanak, hogy meg lehet süketülni tőle, és az embernek fáj is a szíve, hogyan lehet így bezárni 3 állatot egész napra egyedül.
Szóltunk a tulajdonosnak, tegyen valamit, hogy ne kelljen egész nap a kutyaugatást, vonyítást hallgatnunk, de ő közölte, hogy sajnos nem ér rá a kutyákkal többet foglalkozni, egyébként is a házirend nem tartalmaz megszorítást arra vonatkozóan, hogy lehet-e állatot tartani a lakásban. A közös képviselőhöz fordultunk, hogy valóban így van-e, aki közölte, hogy a házirend tényleg nem tartalmaz az állattartásra vonatkozó szabályokat, és a házban több tulajdonostársnak is van kutyája, de ezzel kapcsolatban még nem merült fel panasz. A házban valóban több tulajdonosnak van kutyája, ám ők nyugdíjasok, akik otthon vannak, és napjában többször viszik le az állatokat sétálni.
A közös képviselő megkereste az önkormányzatot, hogy ilyen esetben mit lehet tenni. Azt a választ kapta, hogy az önkormányzatnak az általános törvényi szabályozáson túlmenően nincs helyi rendelete, amely az adott kerület állattartási körülményeit szabályozza, így jobb híján törődjünk bele, hogy a kutyák egész nap ugatnak.
Tekintettel arra, hogy idős, beteg emberek vagyunk, rendkívüli módon zavarja a pihenésünket a kutyák által okozott zaj."
A probléma gyakori, főleg egy nagyobb lakóközösségben, bár ez családi házas övezetben is előfordulhat, sőt magam is tapasztalom, hogy a szomszéd kertjében lévő kutyák ugatása az egész kerületet felveri. Az állattartásnak valóban van törvényi szabályozása, amely azonban nem terjed ki az egyes kerületek speciális jellegére, tekintettel arra, hogy egy lakásban hány és milyen állatot lehet tartani.
Tudomásom van arról, hogy egyes kerületekben az önkormányzat saját helyi rendeletében szabályozza ezt a kérdést. De ezek szerint az Ön kerületében ilyen rendelet nem készült, ami nem azt jelenti, hogy az önkormányzat mulasztott volna, hanem azt, hogy a kerületben lakók részéről ilyen igény nem merült fel. Ennek megfelelően nem az állattartás szabályaiból kell kiindulni, hanem a polgári törvénykönyv azon paragrafusából, amely szerint a tulajdonost a békés birtoklásban nem lehet zavarni. Hogy mi minősül a nyugalom megzavarásának, rendkívül szubjektív, mert van, akit a gyereksírás, hangoskodás és van, akit a kutyák vonyítása zavar.
tesi
2013.01.22 16:09A vádli
- 2012. szeptember
- Béres Alexandra fitneszedző, fitnesz magyar-, Európa- és világbajnok segítségével az áhított súly mellett az álomalakot is elérheti. 12 részes edzéstervünk első néhány alkalmában a lábaké a főszerep. A vádlival kezdünk, majd októberben a combokkal folytatjuk. Tovább
7 gyakorlat a női egészségért
- 2012. február
- Nem lehet elégszer hangsúlyozni, milyen nagy szerepe van a testmozgásnak a környezeti ártalmak, a korral járó problémák leküzdésében. Most olyan gyakorlatokat javaslunk, melyek különösen a nők egészségének megőrzésében segíthetnek.
Tovább
Sport mindenkor
- 2011. november
- Az évek múlásával jobban kell figyelni az ízületekre, hiszen már nem terhelhetők úgy, mint huszonévesen. Ez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy e korosztálynak le kellene mondania a testmozgásról. Sőt, a jól megválasztott sport jótékony hatással bír. Minden korban.
Tovább
Vibráló tréning
- 2011. július
- A háromdimenziós rezgés fittebbé, feszesebbé és egészségesebbé is tehet, ráadásul nem kell órákat tréningezni. A vibrációs pad helyes használatát azonban elengedhetetlen megtanulni.
Tovább
Mozgásterápia gyermekkorban
- 2010. augusztus
- Ha egy kisgyermek gyakran elesik, sokszor megbotlik „a saját lábában”, akkor azt mondják rá, ügyetlen. A felnőttek számára oly bájosnak tűnő ügyetlenséget azonban okozhatják idegrendszeri éretlenségből fakadó problémák. Tovább
Krikett, az úri muri
- 2010. április
- Hazánkban a krikettet a hóbortos angolok furcsa, érthetetlen szórakozásának tartják a legtöbben. Pedig világviszonylatban az egyik legnépszerűbb sport, egyes országokban meg egyenesen élet-halál kérdésnek számít a válogatott szereplése. Tovább
Sport a kedvenccel
- 2010. március
- A televíziók és magazinok nem győzik hangsúlyozni mennyire fontos a mozgás. És mi lehetne annál jobb, mint amikor együtt sportolhatunk kutyánkkal. Tovább
A Ki útja
- 2010. február
- Ugyan a legismertebb harcművészetek Kínából és Japánból származnak, hiba lenne megfeledkezni a koreai iskolákról. A taekwondo és a hapkido más-más formában ötvözi a félszigeten fekvő ország két nagy szomszédjának tradícióit. Tovább
Téli lesiklás
- 2010. január
- Síelni egyre többen szeretünk, miközben a hó, és főleg a tartós és kiszámítható hó egyre ritkább vendég hazánkban. Hol, mennyiért és hogyan érdemes belevágni? Tovább
Korongra akadva
- 2009. december
- A válogatott sikereinek hatására a jégkorong soha nem látott népszerűségnek örvend hazánkban. Kérdés, ez a fellángolás elég lehet-e arra, hogy Magyarország meg is ragadjon a világ élvonalában. Tovább
jóga
2013.01.22 16:08Mindennapi meditáció
Életünk tele van stresszel. Ahhoz, hogy ezeket a rossz hatásokat kizárhassuk, legjobb megoldás a meditáció.
Manapság rendkívül sok inger ér minket környezetünkből. Ezeknek a hatásoknak tudható be, hogy a figyelemhiányos szindróma (ADD) tünetei rohamosan emelkednek a felnőtt lakosság körében. Időnként túlterheltnek érezheti magát és szeretne szünetet tartani, vagy úgy érezheti, nem képes odafigyelni a sokféle tennivalóra.
A gondolati fegyelem
A meditáció elmélyedés a tudatunkban. Egyfajta relaxáció, a gondolati fegyelem fejlesztése, lelki bölcsesség megszerzése, egy felsőbb erővel való kapcsolat. A meditáció célja, hogy kiterjesszük elménket a tudatosság egy magasabb szintjére.
Legtöbbször belefeledkezünk gondolatainkba. Minden ötletből következik egy másik, míg eljutunk addig, hogy az alapgondolatnak semmi köze nem lesz az eredetihez. Ha egy kicsit leülünk, és csak arra figyelünk, ami bennünk van, észrevehető, hogy gondolataink folyamatos rohanásban vannak, láthatjuk mennyire elfoglalt az elménk.
Azt is mondhatnánk, hogy gondolataink saját életet élnek, ahogyan érzelmeink is. Egész napunkat befolyásolhatja egy rossz gondolat vagy megjegyzés, amit kapunk, vagy az egyik percben még teljesen nyugodtak vagyunk, a következőben pedig egészen apró dolog idegesít fel, ez pedig nem jó így. Ahelyett, hogy azt érzékelnénk, ami bennünk és körülöttünk zajlik, a tudatunk által teremtett zárt világban élünk.
A meditáció segítségével stabilizálhatjuk belső energiánkat, újratölthetjük szerveinket, megtisztíthatjuk lelkünket és csökkenthetjük a negatív érzések hatását.
Számos meditációs technika ismert, de ezek mind csak előkészítő gyakorlatok, eszközök a valódi meditációhoz.
Fontos tudni, hogy a meditálás olyan, mint az alvás, nem lehet megtanulni. Ahogy aludni is csak akkor képes az ember, ha a test nyugalomban van, a meditáció is csak akkor következik be, ha elménk már lecsendesedett. Kezdésként mindenképpen a meditáció alapjait kell megismerni és elsajátítani, hogy megtanuljuk, hogyan tudjuk fixálni gondolatainkat. Ha rögzítjük elménket, az energiák egyetlen pontba áramlanak, így egyetlen gondolatra tudunk koncentrálni, a többi pedig elcsendesül. Tehát amikor a meditációról beszélünk, arról van szó tulajdonképpen, hogy elménket lecsendesítsük.
Az alap a légzésfigyelés
A légzésfigyelés minden meditáció alapja, ám segítségével javíthatjuk akár az egészségünket is. A rák- és szívbetegségekben szenvedőknél támogatja például a gyógyulási folyamatot, segít megbirkózni a fájdalommal, és megelőzheti a panaszokat azzal, hogy kiegyensúlyozottak maradunk. A módszer csökkenti a vérnyomást és a pulzusszámot, így oldja a bennünk lévő feszültséget, stresszt. Nyugtató hatása van a testre és a szellemre.
Koncentrációképességünket is növelhetjük azzal, hogy tudatunkat egy dologra irányítjuk, valamint fejleszthetjük szellemi képességeinket is.
Ha hatékonyabban tudunk összpontosítani, az élet minden területén sikeresebbek leszünk. Már az ősi hinduk és buddhisták is ilyen módon fékezték meg az irányítás nélküli gondolkodást, és csökkentették a negatív gondolatokat. A légzésfigyelés azt jelenti, hogy csak a légzésre koncentrálunk, hogy a tudatnak legyen mibe kapaszkodnia, ha gondolataink ugrálni kezdenek.
Ha leülünk egy percre csendben és megfigyeljük, ahogy a levegő beáramlik testünkbe, majd elhagyja, érezni fogjuk, hogy ez a folyamat teljesen természetesen történik. Bármilyen csendben és mozdulatlanul maradunk, egyvalami mindig mozdulni fog, mégpedig a mellkasunk. Ahogy beszívjuk a levegőt, kitágul, majd összehúzódik, és ez ösztönösen megtörténik percenként tizenhatszor.
A gyakorlatot következőképpen végezzük. Üljünk törökülésben a földre, vagy ha ez nem megy, egy kényelmes székre. Hátunkat tartsuk egyenesen, vállunkat és állunkat lazán, párhuzamosan a padlóval, kezeinket pedig helyezzük lágyan a térdünkre. Koncentráljuk tekintetünket kissé magunk elé. Ha ez megvan, kezdjünk el szabályosan lélegezni orrunkon keresztül, lehetőleg hasi légzéssel. Közben figyeljünk testünkre is, és lazítsuk el a még feszült testrészeket. Koncentráljunk lélegzetünkre. Ha úgy könnyebb számolhatjuk is tízesével, gondolatainkról egyszerűen ne is vegyünk tudomást, csak folytassuk a megfigyelést, számolást. Ha csak naponta tíz percig gyakoroljuk, már azzal is javíthatunk mindennapjainkon.
Mandalaterápia
A mandala szó szanszkrit eredetű, jelentése kör. Tulajdonképpen ez egy körkörös szimbólum, amely a szellemi és spirituális teljességet jelképezi. A mandala képviseli a mindenséget.
A buddhista és hindu kultúrákban a meditáció segítésére használják, de leggyakrabban a tibeti buddhisták alkalmazzák. Szerintük a mandalák rajzolása, vagy a velük való elmélkedés segít megtisztulni a rossz karmától. Úgy vélik, a mandala középpontja jelképezi minden teremtés forrását. A mandalák bonyolult részletei azonban különleges szimbolikus jelentést hordoznak. Jelképezhetnek buddhista isteneket, vagy akár az egész univerzumot is.
Különleges alkalmakkor a szerzetesek színes homokból készítenek rendkívül bonyolult rajzolatokat. Ha ezek a homokmandalák elkészültek, meditációra használják, majd összesöprik, és egy folyóba szórják, hogy így terjesszék a mandala áldását és tanításait.
Mandalák rajzolása különösen gyógyító hatású testnek, szellemnek és léleknek egyaránt. Mély nyugalom és ellazulás érzéséhez, jó közérzethez vezetnek, segíthetnek a meditáció témájára való koncentrálást, és nem utolsósorban művészi hajlamainknak is teret enged. Ezek miatt a hatások miatt művészetterapeuták is gyakran alkalmazzák a mandalaszínezést olyan beteg gyermekek kezelésében, akik valamilyen súlyos érzelmi vagy fizikai traumán estek át. Emellett nagyon hatásos leszokóban lévő dohányosoknál is, hiszen segíthet csökkenteni az elvonással járó stresszt.
Érdekesség, hogy Carl Gustav Jung maga is naponta festett mandalákat a saját pszichológiai és spirituális fejlődésének eszközeként, de ő volt az, aki ezt a módszert bevezette a pszichológia területére. Rendszeresen kezelt így neurózisos és skizofrén betegeket.
Könyvesboltokban, vagy hobbiboltokban beszerezhetők különböző mandalákat tartalmazó kifestőkönyvek. Mielőtt elkezdünk mandalákat színezni, másoljuk ki és nagyítsuk fel a kiválasztott mintát, így többször megismételhetjük, és könnyebbé is teszi a gyakorlatot. Használhatunk festéket, zsírkrétát vagy tollat, bármit, ami jólesik, de fontos, hogy sok színnel dolgozzunk. Olyankor gyakoroljunk, amikor zavartalanul, egyedül lehetünk. Koncentráljunk a folyamatra, és közben meditáljunk.
tudomány
2013.01.22 14:40Gyógyász
Az élet tudománya
Az ájurvéda egy teljes gyógyító rendszer, melynek célja a testi, lelki és szellemi állapot javítása. Tulajdonképpen egy különleges életviteli program.
Az ájurvéda szó szanszkrit eredetű, jelentése: az élet tudománya. A mitológia szerint Brahmá hindu főistentől származik, aki a világ egyetlen teremtője, ő írta le a Védáknak nevezett hindu szent könyvekben. Az ókori bölcsek úgy vélték a Védák az egészség és a betegség titkait rejtik magukban. Gyökerei a Védákhoz tartozó Csaraka Szamhitá, Szushruta Szamhitá és a Vagbhata klasszikus írásokban találhatók, melyek már 2000 évvel a mikroszkóp felfedezése előtt magyarázták a test sejtekből való felépülését, felsoroltak több betegséget okozó organizmust, és már tartalmazták a plasztikai sebészet alapjait is. Ezek a művek még ma is elsőrendű szerepet töltenek be az ájurvéda orvosképzésben.
A három típus
Az ájurvéda filozófiája szerint minden ember három életenergiából áll, ezek az úgynevezett doshák. Minden embernek egyedi alkata van, melyeket a három dosha: vata, pitta, kapha határoz meg. Már születésünkkor egyedi jegyekkel, csak ránk jellemző energiaszinttel rendelkezünk, ezt nevezik prakriti állapotnak. Személyiségtípusunkat a három dosha aránya határozza meg, ha pedig felborul a doshák egyensúlya, ami előfordulhat a stressztől, lelki traumáktól, akkor válunk fogékonnyá a betegségekre, amit vikriti állapotnak neveznek.
Az ájurvéda feladata, hogy visszaállítsa a szervezet prakriti állapotát.
A legtöbb ember két dosha keveréke, azonban az egyik mindig erősebb. Az erősebb dosha nemcsak külső és belső tulajdonságainkat határozza meg, hanem betegségekre, rendellenességekre való hajlamunkat is.
Vata A szó jelentése mozogni. Mivel a fizikai és szellemi mozgást képviseli, a legfontosabb alkati jegy. Ez a dosha támogatja a vázrendszert, és irányítja a keringés működését. Őselemei a levegő és az éter, melyek az aktivitást befolyásolják.
Ha a vata egyensúlyban van a többi doshával, ezek a személyiségek lelkessé, célratörővé, válnak, jól alszanak, és megerősödik az immunrendszerük. Kreatívak, könnyen alkalmazkodnak, gyorsan döntenek.
A számukra vonzó mozgalmas életmód, a túl sok mozgás, megterhelés, stressz és a mértéktelen étkezés mind felelősek az egyensúly bomlásáért.
A vatáé reggel és délután is a kettő és hat óra közötti idő. Ez a legalkalmasabb a fizikai és szellemi munka végzésére.
- Tulajdonságai: vékony testalkat, szabálytalan étvágy és emésztés, száraz, kirepedezésre hajlamos bőr, felszínes alvás, álmatlanság, lelkesedés, élénkség, képzelőerő, változékony hangulat, ingerlékenység, könnyen kifárad, robbanékony fizikai és mentális energia, rendszertelen szokások, érzelmi kitörések, nyugtalanság párkapcsolatban.
- Egyensúlyzavar jelei: érdes bőr, törékeny körmök, szájszárazság, szemszárazság, székrekedés, száraz köhögés, légzési problémák, szédülés, magas vérnyomás, izomgörcs, idegi fájdalom, gyomorpanaszok, depresszió, álmatlanság, általános fáradtság, nyugtalanság, remegés, fogyás.
- Kiegyensúlyozás: pihenés! Ha úgy érezzük agyonhajszoljuk magunkat, pihenjünk akár csak öt percet is. Nagyon fontos a megfelelő alvás minden éjjel, de jó a meditációs ellazulás is. Meleg! A vata hideg dosha, szereti a meleget és a megfelelő nedvességű levegőt. Reggel vegyen meleg fürdőt vagy zuhanyt, ez rendkívül jó hatású vata panaszokra.
Táplálkozás! Fontos biztosítani a napi háromszori étkezést. Egyen vata ételeket. A friss gyömbér jót tesz az étvágynak és az emésztésnek. Fogyasszon sok meleg folyadékot, legjobb a vata gyógynövénytea. Környezet! Kerülje a szellemi feszültséget, túlzott megerőltetést, hangos zenét, erőszakos filmeket. Környezete legyen világos, tiszta. A vata jól reagál a napra.
Pitta Jelentése hevíteni vagy égetni. Fontos szerepe van az összes biokémiai folyamatban, beleértve a belső hőtermelést is. Elemei a tűz és a víz. Ha a pitta kiegyensúlyozott, az ember megelégedett és harmonikus. Jó az étvágya és az emésztése, bársonyos a bőre és egyensúlyban van a hormonháztartása.
Egyensúlyvesztést a tartós stressz és a rendszertelen élet, a hőség, és a zsíros, fűszeres ételek okozhatnak. A pitta délben és éjfélkor a legaktívabb, ezért fontos, hogy a főétkezést délben fogyasszuk el. Éjjel a tüzes pitta melegíti testünket.
- Tulajdonságai: közepes alkat, jó étvágy, erős emésztés, hajlamos ingerlékenységre, haragra, szereti a kihívásokat, világos, leégésre hajlamos bőr, világos, vöröses színű haj, éjjeli forróság és szomjúság érzet, jellemző a sok szeplő és anyajegy, jó koncentrációs képesség, rosszul tűrik a meleget és az erős fényt.
- Egyensúlyzavar jelei: izzadás, hőhullámok, kellemetlen lehelet, emésztési problémák, rossz májműködés, hormonhiány, gyomorégés, ekcéma, sárgás arcszín, idegi eredetű bélpanaszok, alvási zavar, túlzott éhség érzet, nyugtalanság, ellenségeskedés, türelmetlenség
- Kiegyensúlyozás: hideg! A hűvös segíti a pitta egyensúlyozását. Alvás közben a szoba hőmérséklete legyen 20 fok. Ne vegyen hosszú meleg fürdőt. Ha forróságot érez, tegyen borogatást a homlokára vagy a tarkójára. Táplálkozás! Ne egyen túl sokat, fontos a rendszeresség és mértékletesség. Az ájurvéda ideális adagja minden étkezéskor körülbelül két maréknyi étel. Kerülje a mesterséges izgatószereket, például az alkoholt. Csak tiszta ételt és italt fogyasszon, mert rendkívül érzékeny. Mozgás! Kerülje az erős fizikai megterhelést, és a túlzott kimelegedést. Tartózkodjanak az erős, hosszan tartó napfénytől, gyorsan túlhevülnek.
Környezet! Tartózkodjon sokat a szabadban. Sétáljanak tavak, patakok mentén. Kerülje a megrázó könyveket, filmeket, ezek fokozzák a pittát. Szánjon időt minden nap a szórakozásra.
Kapha Jelentése átölelés. Az erőért, ellenálló képességért és az élő szervezet felépítéséért felelős. Kevésbé változékony, mint a másik két dosha. Ellenállóvá tesz a betegségekkel szemben, segíti a gyorsulást. A kapha szimbolizálja azt a hatalmas erőt, ami a legkisebb sejtjeinket is irányítja. Elemei a föld és a víz.
A kiegyensúlyozott kapha rendkívül jó társ. Különösen jó a fizikai állapota, nagy a kitartása.
Egyensúlybomlást okozhat a motiváltság hiánya, ezenkívül pedig a hideg, a túl sok cukor, zsír, és túl sok alvás. A kapha kora reggel, és este uralkodó. Ez a legmegfelelőbb idő a test és az elme tisztítására, és személyes szükségleteink elvégzésére.
- Tulajdonságai: erőteljes testalkat, nehéz csontozat, nagy energia, rendkívül nyugodt, türelmes személyiség, sima, vastag, olajos bőr, hosszú alvás, hízásra való hajlam, kis étvágy, lassú emésztés, birtoklási hajlam.
- Egyensúlyzavar jelei: sápadtság, hidegérzékenység, emésztési problémák, túlsúly, aluszékonyság, keringési zavarok, ödéma, allergia, depresszió, apátia, féltékenység, impotencia, tompaság, fáradtság, falánkság, hurutos köhögés, ciszták, daganatok, cukorbetegség.
- Kiegyensúlyozás: változatosság! Hajlamosak mindent birtokolni, felhalmozni, de ha megtanulják a dolgokat elengedni, hatalmas lépést tehetnek személyiségük fejlődése felé. Hasznos lehet a meditáció, hogy felfedezzék belső éberségüket, ami ösztönzőleg hat.
Táplálkozás! Ne egyen túl sokat, mert kifejezetten hízékony típus. Étkezés után rágjon el egy kis kanál édes köménymagot, ez gyorsítja az emésztést. Napközben fogyasszon meleg italokat, de csak keveset, mert a kapha amúgy is nedves típus.
Meleg! Előnyös a meleg, főleg a száraz meleg. A hát alá helyezett melegítőpárna nagyon jótékony hatású. A nyirkosságra nagyon érzékeny, azt kerülni kell.
Amit eszel, azzá leszel
Az alapvető útmutató ahhoz, amit együnk, a testtípusunk. Mindhárom dosha teljesen mást kíván saját doshájának kiegyensúlyozására. Nagyon fontos, hogy a saját prakritinknek megfelelő ételeket válasszunk.
Az élelmiszerek a testet és a lelket is táplálják. Ha alkatunknak megfelelően választjuk meg ételeinket, azzal biztosíthatjuk a megfelelő, arányos testsúlyt, életkedvet és fizikai erőt. A fennálló egyensúlyzavarnak megfelelően kell megválasztanunk a táplálékunkat.
Először is vizsgáljuk meg étkezési szokásainkat!
Két étkezés között 3-6 óra teljen el, így időt adhatunk szervezetünknek, hogy megeméssze az elfogyasztott ételt. Ha megfelelően osztjuk be, nem lesz szükségünk nassolásra.
A napi főétkezés 12 és egy óra között legyen, a vacsora könnyebb ételeket tartalmazzon és legkésőbb fél nyolcig fogyasszuk el. Ne együnk túl lassan vagy túl gyorsan, ne együnk idegesen, dühösen. Étkezés közben ne igyunk többet pár korty víznél.
Szavazás
Te hogy várod a locsolókat???
Hímes tojjásal (4)
Sok sütivel és itallal meg édességgel (7)
Összes szavazat: 11